Mer enn et ekstra par hender
For noen tannlegestudenter blir en deltids- eller sommerjobb på tannklinikk det første møtet med arbeidslivet utenfor studentklinikken. Man kommer inn som assistent eller sekretær, og skal noen år senere kanskje tilbake til den samme klinikken som tannlege. Hva kan en slik studentjobb tilføre – både for studenten og for klinikken?
Gjennom odontologistudiet lærer vi først og fremst å bli tannleger. En jobb på klinikk gir i tillegg innblikk i hvordan det er å jobbe som tannlege. Timebok, pasientflyt, telefoner, akuttpasienter, labarbeid, journalsystemer, steril og samarbeid mellom ulike yrkesgrupper blir en del av arbeidshverdagen.
Fra assistentstolen får man samtidig observere behandlingen uten selv å konsentrere seg om hvert kliniske håndgrep. Instrumenter, materialer og prosedyrer blir mer kjente, og teori fra studiet kan knyttes til praksis.
Det kan være særlig lærerikt å assistere forskjellige behandlere. En allmenntannlege gir innblikk i bredden av yrket, mens en spesialist kan vise behandlinger studenten sjeldnere møter på studiet. Nyutdannede og mer erfarne tannleger kan også ha ulike arbeidsmåter. Som student får man dermed se forskjellige måter å kommunisere, organisere behandlingen og løse kliniske problemstillinger på – og begynner kanskje å danne seg et bilde av hva slags tannlege og kollega man selv ønsker å bli.
Det å ha vært assistent før man selv blir behandler kan være en nyttig erfaring. Når man har klargjort behandlingsrom, håndtert steril og forsøkt å ligge ett steg foran tannlegen, blir betydningen av godt samarbeid og tydelig kommunikasjon svært konkret. Det gir også større forståelse for arbeidet til tannhelsesekretærer og andre medarbeidere. Den dagen rollene byttes, har man erfaring fra begge sider av behandlingsstolen.
En studentjobb gir også innblikk i tempoet utenfor universitetet. På studentklinikken skal prosedyrer læres og vurderinger diskuteres med instruktør. I arbeidslivet må kvalitet samtidig kombineres med effektivitet, fulle timebøker og uforutsette hendelser. Det kan være nyttig å ha observert før man selv står med ansvaret.
Nytten går heller ikke nødvendigvis bare én vei. Studenter befinner seg tett på undervisning, nyere faglitteratur og dagens anbefalinger, og kan komme inn med spørsmål og et nytt blikk på etablerte rutiner. Spørsmålet «hvorfor gjør dere det slik?» kan ha et godt og erfaringsbasert svar, men kan også føre til refleksjon rundt egen praksis. Møtet mellom fersk teori og klinisk erfaring kan dermed være lærerikt for begge parter.
Studenten kan samtidig bidra med ekstra kapasitet ved blant annet ferieavvikling, fravær og andre perioder med behov for bemanning, både i offentlig og privat tannhelsetjeneste.
Det finnes også et interessant rekrutteringsperspektiv. Gjennom å arbeide sammen over tid får klinikken et annet inntrykk av studenten enn det en CV og et jobbintervju alene kan gi. Samtidig blir studenten kjent med arbeidsmiljøet, rutinene og kulturen på klinikken.
Dersom studenten senere søker tannlegestilling samme sted, kjenner begge parter allerede hverandre. Studenten kjenner kanskje personalet, journalsystemet og rutinene, mens arbeidsgiveren kjenner personen bak søknaden. Det kan også gjøre overgangen enklere dersom studenten senere vender tilbake som tannlege.
En student som trives, tar dessuten erfaringene med seg tilbake til studentmiljøet. Hvor vi har sommerjobb, hvilke klinikker vi trives på og hvor vi kunne tenke oss å jobbe etter studiet, er naturlige samtaleemner mellom studenter. Kanskje starter derfor rekrutteringen av fremtidige tannleger tidligere enn man tenker.
Samtidig er en jobb på tannklinikk ved siden av studiet hverken nødvendig eller riktig for alle. Odontologistudiet er krevende, og studenter har ulik kapasitet, livssituasjon og ønske om å arbeide ved siden av. For noen kan det også være positivt å ha en jobb som ikke handler om odontologi. Når studiehverdagen allerede består av tenner, klinikk og fagprat, kan andre arbeidsmiljøer gi både avbrekk og andre erfaringer. Vi skal tross alt få nok tid på tannklinikk senere.
Det finnes heller neppe ett riktig tidspunkt å begynne. Noen opplever at klinikkarbeid tidlig i studiet gjør undervisningen mer konkret, mens andre foretrekker å vente til de har mer faglig kunnskap å knytte erfaringene til – og kanskje har fått prøve noe helt annet først.
For studenter som ønsker å arbeide ved siden av studiet, kan likevel en assistentstilling på tannklinikk være et lærerikt alternativ. Studenten får erfaring fra arbeidslivet før det fulle behandlingsansvaret kommer, mens klinikken får ekstra kapasitet og muligheten til å bli kjent med en potensiell fremtidig kollega.
Noen ganger blir det bare en god studentjobb. Andre ganger kan det være her frøet til et senere arbeidsforhold blir sådd.