Odontologisk psykologi - Tannhelseteamets atferd i behandlingssituasjonen

F98 00 24

De fleste tannleger har på egen hånd måttet lære seg en form for anvendt psykologi i sin behandling av pasienter. Ved Senter for Odontofobi ved Universitetet i Bergen har tannleger og psykologer samarbeidet siden 1992 både i klinikk og forskning, og har på denne måten utviklet en økt forståelse av hva som er viktig for å skape et godt klima i behandlingssituasjonen. Målsettingen ved kurset er å formidle kunnskaper om dette, samt å motivere deltagerne for å interessere seg for denne delen av yrkesutøvelsen.

KursgiverFørsteamanuensis, psykolog Bjørn Helge Johnsen, Bergen
Førsteamanuensis, psykolog Bjørn Wormnes, Bergen
Professor Magne Raadal, Bergen

MålgruppeHele tannhelseteamet

Kursplan

  • Generelt om faget psykologi i odontologien: Hva er nyttig for tannhelsepersonell å kunne om anvendt psykologi, og hvordan kan man lære det?

  • Behandlingsvansker i behandlingssituasjonen: Hvorfor vegrer mange barn og voksne seg for tannbehandling?

  • Spesielt om begrepene angst, frykt, fobi og smerte

  • Pasientservice: Hva legger vi i det?

  • Generelt om de viktigste prinsippene for god kommunikasjon mellom pasient og behandlingsteam

  • Etablering av en god og tillitsfull relasjon (rapport) mellom pasient og behandler

  • Kontrollmestring: Teknikker for å gi pasienten følelse av å ha innflytelse på behandlingssituasjonen og derved redusere følelsen av hjelpeløshet

  • Tilvenning: Hvordan lærer vi barn å akseptere tannbehandling?

  • Desenblisering: Hvordan får man redde pasienter til å akseptere tannbehandling?

StedFolkets Hus, Youngsg 11, Oslo

TidMandag 17. og tirsdag 18. august 1998 kl 0900–1600 begge dager

KursavgiftKr 2000,– inklusiv lunsj og pausekaffe begge dager

Påmeldingsfrist1. juni 1998

 

Artikkelen er fagfellevurdert.

Artikkelen siteres som:
Odontologisk psykologi - Tannhelseteamets atferd i behandlingssituasjonen. Nor Tannlegeforen Tid. 1998;108:. doi:10.56373/1998-6-33