Svar til Kari Odland «Veien videre for fremtidens tannhelsetjeneste og for NTFs medlemmer»

Tekst:
Hovedstyret i Den norske tannlegeforening

Vi vil starte med å takke Kari Odland for innspillet. Dette er velkomment i et åpent foreningsdemokrati. Da innlegget i stor grad stiller spørsmål ved vurderingene som er gjort ikke bare til presidenten, men til hele hovedstyret, velger vi å svare på dette samlet. Det er viktig å si at hovedstyret har vært presidentens bakland i utvalgsprosessen, og at de avgjørelser som er tatt, støttes av et samlet hovedstyre.

Om organisasjonen og høringsprosessen

NTF er en åpen organisasjon hvor synspunkter kan fremmes direkte til hovedstyret av enkeltmedlemmer, av lokal- og spesialistforeninger og av foreningens mange utvalg. NTF sender hyppig ut nyhetsbrev som kommer på alle plattformer, nettsiden, Tidende, som e-post og i sosiale medier. I tillegg har vi månedlig presidentens time hvor det er anledning til å stille spørsmål til hovedstyret.

Sammenlignet med de fleste organisasjoner i Akademikerne og i andre hoved- og medlemsorganisasjoner er terskelen lav i NTF. Så er det viktig å si at NTF er en organisasjon for sine medlemmer. Vi er ikke en organisasjon for alle tannleger, men for de som ønsker å være medlem. Det er disse medlemmene vi skal kjempe for, uavhengig av om de arbeider som næringsdrivende, i fylkeskommune eller stat. Det er derfor ikke vår jobb å bruke ressurser og medlemskontingent på aktiviteter utenfor vårt virksomhetsområde. Dette gjelder Oss tannleger imellom (OTI), hvor vi ikke har oversikt over hvem som er våre medlemmer, og vi ikke står ansvarlig for innholdet på siden. Vi har tidligere tilbudt å starte en egen åpen diskusjonsside, men interessen var lav. Når det gjelder Tannleger i Privat Sektor (TiPS), så er de ikke en del av NTF, men tvert imot en liten aktør. Det er derfor ikke mulig for oss å bruke innhold som er samlet inn hos TiPS eller på OTI, all den tid vi ikke kan sjekke om dette er medlemmer. Enda mer viktig enn dette er at alle NTFs medlemmer har tilgang til å levere sine synspunkter gjennom det offisielle foreningsdemokratiet. NTFs medlemmer har alle valgt å gi tillit til styrene i lokal- og spesialistforeningene. De har gjennom representantskapet gitt tillit til alle sentrale tillitsvalgte og til hovedstyret. Dette foreningsdemokratiet er ryggraden i NTF, og det er det vi bruker kontinuerlig til å utvikle og drive NTFs politikk. Det kan ikke og skal ikke sammenlignes med uoffisielle nettverk.

Når det er sagt, så er alle høringsinnspill lest og vurdert, også innspillet til Odland. Noen synspunkter her er tatt med videre, men ikke alle, helt i tråd med foreningsdemokratiet hvor flertallet bestemmer, men alle medlemmer blir hørt, og alle medlemmer gis anledning til å komme med sine synspunkter. Denne prosessen har hovedstyret full tillit til at sekretariatet har drevet etter foreningens lover, formål og intensjon. I tillegg ble det høsten i fjor gjennomført digitale møter med samtlige lokal- og spesialistforeninger der alle medlemmer ble invitert til å delta og hovedstyremedlemmer reiste rundt på lokalforeningenes årsmøter for å informere. Vi kjenner oss derfor ikke igjen i at dette har vært en lukket prosess og tror ikke det kunne vært gjort mer åpent. Odland skriver at motstanden er stor i foreningen. Dette er ikke slik vi erfarer det fra innspillene vi har mottatt fra medlemmene.

Om universell tannhelsetjeneste

Hovedstyret er opptatt av at vi har én tannhelsetjeneste i Norge, bestående av en del private, næringsdrivende, og en offentlig fylkeskommunal del. Hovedstyret anser disse som like viktige, og vi er opptatt av at foreningen skal være foreningen for alle tannleger som ønsker å være medlem. Vi er også opptatt av at vi er en forening først og fremst for medlemmene, deretter for befolkningens munnhelse. Vi anser disse to allikevel som uløselig knyttet til hverandre. Vi skal sørge for at alle medlemmer har gode inntekter, forutsigbare rammevilkår, gode arbeidsforhold, og faglig autonomi.

NTFs hovedstyre er ikke like bekymret for at en tannhelsereform skal bli tvunget på de private tannlegene.

Vi er enige i at vi har god munnhelse i Norge. Allikevel ser vi at det er utfordrende faktorer til dette, som lav helsekompetanse i en stor del av befolkningen, sosioøkonomiske nedgangstider og lett tilgjengelighet på mat og drikke som er usunn og rimeligere enn sunne matvarer. Derfor er vi opptatt av sunn skatteveksling. Vi erkjenner også at selv om den norske munnhelsa er god i verdenssammenheng så er det en ikke ubetydelig del som har forverret munnhelse (psykiske helseutfordringer, rusmiddelutfordringer, kreftoverlevere, medfødte lidelser og kroniske sykdommer for å nevne noen), og mange av disse går ikke til tannlege i dag. For noen av disse kunne man ha laget fornuftige målrettede tiltak, mens for andre (særlig rus, psykiatri og utviklingsforstyrrelser) har slike målrettede tiltak vist seg å være dårlige. Hovedstyret er opptatt av at befolkningen skal gå til tannlege. Dette vil gi nye pasienter til alle deler av tannhelsetjenesten (som altså er både offentlige og næringsdrivende). Skal vi få dette til vil det være viktig med et lavterskeltilbud slik som det er i helsevesenet. Da må vi ha tannleger der folk bor. Slik det er nå, sentraliserer de offentlige og de store næringsaktørene, mens de små tannlegeeide klinikkene blir igjen lokalt. Dette er under press, men hovedstyret jobber for tannlegeeide virksomheter. Vi understreker at dette ikke medfører at vi er mot kjedene, men ønsker at tannleger i hovedsak er de som eier og leder. Vi er en forening for tannlegene, og derfor er vi støttende til alle tannleger som er medlemmer, uavhengig av hvor man jobber.

Hovedstyret ser ingen god grunn til at ikke munnen skal oppfattes på lik linje som kroppen ellers. Det vil i så fall medføre en harmonisering med øvrig helsetjeneste.

Hovedstyret er allikevel ikke for en universell ordning og en harmonisering uten at vi samtidig setter krav. Vi har hele tiden sagt at vi bare kan godta en universell ordning hvor staten finansierer nødvendig behandling dersom denne ordningen innrettes slik at de næringsdrivende tannlegene selv vil ønske å være en del av dette. Når politikerne gjør stykkevise endringer, har NTF sagt fra med en tydelig stemme. Hovedstyret har advart om risikoen myndighetene løper ved å foreta endringer som ikke har blitt utredet for effekt, konsekvenser og økonomiske forhold. Vi har etterlyst og vært skuffet over at politikerne ikke benytter de prioriteringskriteriene de selv har vedtatt om alvorlighet, nytte og ressurstilgang. Det er viktig å presisere at disse endringene ikke kommer som følge av NOUen, men er preget av politiske ønsker og ideologi.

Vi er enig med Odland i at det for tiden utdannes for mange tannleger og at fordelingen av de som utdannes er for skjev. Norge utdanner ikke for mange tannleger, men summen av de vi utdanner og de som utdannes i utlandet gjør til at det blir for mange. Det er heller ikke gitt at det er de norskutdannete som bidrar til skjevfordelingen. Det er alt for mange som søker seg til de aller største byene. Hovedstyret er opptatt av at det må gjøres noe med dette. Representantskapet har vedtatt at vi skal arbeide for at 80 % av nye tannleger utdannes i Norge. Vi er derfor i gang med et arbeid som søker å styrke de norske utdanningsstedene, og vi ønsker å gjøre noe med antallet som utdannes utenlands. Vi er opptatt av at alle nye tannleger skal holde høy kvalitet og ha en sterk arbeidsmoral, uavhengig av studiested.

Hovedstyret er ikke like bekymret som Odland for at en tannhelsereform skal bli tvunget på de private tannlegene. Helfo-ordningen er pasientens folketrygdstønad som tannlegen bærer ansvaret for. Myndighetene er, dersom en universell frikortordning innføres for nødvendig tannbehandling, avhengig av at dette blir noe som både den offentlige og den private delen av tjenesten blir med på. Hvis de skal få til dette må finansieringen og innrettingen av denne, samt organiseringsformen, være slik at de private blir med og vil bli der. Vi har lært av historien, og det håper vi staten også har gjort.

Med en universell ordning vil etterspørselen etter nødvendig tannbehandling kunne øke for de næringsdrivende. De vil kunne nyte godt av en stabil inntekt fra staten for det som defineres som nødvendig behandling, samtidig som de vil kunne fortsette sin helprivate virksomhet på tannbehandling som staten ikke dekker. Hvordan denne balansen skal være, og hvilke oppgaver som skal tillegges de private må også utredes. Hovedstyret ser at den største risikoen bæres av staten. Dersom de ikke får til et system som fungerer, vil de næringsdrivende melde seg ut av ordningen. Da fallerer hele systemet og den sosiale ulikheten vil kunne øke slik man har sett skje i Storbritannia. Skulle staten komme med konsesjon vi ikke vil ha, eller prisreguleringer som ikke er bærekraftige og utviklingsstimulerende, vil ikke dette gå.

NTF er tydelige på at vi ønsker en helhetlig og sterk tannhelsetjeneste som bruker prioriteringskriteriene og som benytter seg av styrken i både det private og det offentlige. Vi er overbevist om at vi er best når vi står sammen.

Hovedstyret ønsker å presisere at dette er en lang prosess. Det er fortsatt mange utredninger igjen og mange konsekvensvurderinger. Det tjener derfor lite å snakke om dette som om det er en trussel for de næringsdrivende i dag. Dersom det skulle komme raske endringer, vil disse være politisk styrt og utenom dette nye systemet. Vi kan love at hovedstyret skal kjempe videre for tannlegene i dette.

Veien videre

Det er avgjørende at alle medlemmer engasjerer seg, og at de gjør det gjennom vårt foreningsdemokrati. Dette hovedstyret er et hovedstyre som engasjerer seg for at munnhelse er helse. Vi er opptatt av tannlegenes rolle som den faglige leder i tjenesten. Vi er opptatt av god lønn, gode næringsinntekter, gode arbeidsvilkår og forutsigbare rammevilkår for næringsdrivende. Vi er opptatt av samhandling og samarbeid innad i tannhelsetjenesten, og mellom denne og øvrig helsetjeneste. Vi er opptatt av våre medlemmer i hele tannhelsetjenesten.

Odland sier at det foreligger to valg for medlemmene. Vi vil absolutt anbefale alternativ 1. For næringsdrivende tannleger ligger det mange fordeler i medlemskapet, som støtte til næringsdrift, avtalemaler og ansattekontrakter, advokatbistand ved konflikter, juridisk rådgivning og bistand fra foreningens egne advokater, mulighet for økonomisk støtte fra rettshjelpsordningen, medlemskap i Tannlegenes Gjensidige sykeavbruddskasse som krever NTF-medlemskap, medlemsfordeler gjennom Akademikerne pluss, faglig utvikling på landsmøte, symposier, webinarer og lokalforeningskurs, Tidende og en tilhørighet i et sosialt felleskap blant gode kollegaer i standen, særlig i lokalforeningene. Ingen andre foreninger kan tilby dette.

Så må representantskapet ta sitt valg for veien videre, det er der makten i NTF ligger.