Hva sier studentene?

Fra A til bestått – en ny retning for odontologi?

EmineShariff 

Leder i NTF Student

Tannlegestudenter er stadig på farten mellom forelesninger og klinikk, med en kaffekopp i den ene hånden og en tannmodell i den andre. Midt i dette hektiske tempoet dukker det opp en interessant diskusjon: Bør de holde fast ved de tradisjonelle graderte karakterene, eller vurdere et skifte til et bestått/ikke-bestått-system?

Dette spørsmålet har åpnet en spennende debatt om hvordan studentenes prestasjoner og ferdigheter best kan vurderes, spesielt i praktiske fag som odontologi. Snart vil det nasjonale fagorganet for forskning og utdanning i odontologi ta en nærmere titt på dette, noe som kan få innvirkning på hvordan utdanningene er strukturert i fremtiden

På den ene siden står de som mener at graderte karakterer er essensielle for å vurdere studentenes kunnskap og prestasjoner. Karakterer kan motivere studentene til å lese grundigere og strekke seg etter høyere mål, da de gir en tydelig indikasjon på hvor de står i forhold til læringsmålene. Dette systemet fungerer som et navigasjonsverktøy gjennom akademiske utfordringer, og er et universelt språk i akademia og på arbeidsmarkedet. Dette kan være avgjørende for studenter som ønsker å spesialisere seg i utlandet, der detaljerte karakterutskrifter ofte spiller en viktig rolle.

På motsatt side finner vi de som argumenterer for en fremtid uten karakterstress, der et bestått/ikke-bestått-system kan redusere presset og bidra til et mer inkluderende læringsmiljø. I denne modellen kan studentene vektlegge en dypere forståelse og utvikling av praktiske ferdigheter som virkelig teller, uten den kontinuerlige bekymringen over spesifikke karakterer. Tanken er å skape et miljø der studenter kan utvikle seg individuelt og føle seg frie til å dele kunnskap uten frykt for konkurranse.

Begge sider av debatten presenterer sterke argumenter. Mens graderte karakterer gir klare vurderingskriterier og kan motivere studentene til å strekke seg, kan et bestått/ikke-bestått-system fremme trivsel og ekte læringsglede. Den kommende vurderingen fra fagorganet vil være avgjørende for hvilken retning odontologifeltet tar, og hvordan det kan forme fremtiden for studentene, både nasjonalt og internasjonalt. En ting er helt sikkert, uansett hva som bestemmes, vil studentene fortsatt ha nok å tygge på, både i teori og praksis!